Krzysztof Mirończuk

03 07 2020

Kredyt z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak z niego skorzystać?

Kredyt z gwarancją de minimis to rozwiązanie dla firm, które chcą się rozwijać albo są zmuszone do wprowadzenia zmian w swojej działalności ze względu na skutki pandemii. Jego gwarantem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. To propozycja dla mikro-, małych i średnich firm. Teraz na znacznie korzystniejszych warunkach.

Uzyskanie kredytu bankowego dla firmy, która nie ma wystarczającego majątku na zabezpieczenie, nie jest łatwe nawet w "normalnych" czasach. W czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19 jest to podwójnie trudne.

Rozwiązaniem są kredyty z gwarancją de minimis, udzielaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który w celu złagodzenia skutków COVID-19 wprowadził zmiany w zasadach udzielania gwarancji de minimis polegające na zwiększeniu zakresu gwarancji oraz wydłużeniu jej terminu, a także odstąpieniu od pobierania opłaty prowizyjnej do 31 grudnia 2020r. Dzięki temu kredyty dla mikro- i małych firm są łatwiejsze do zdobycia i bardziej atrakcyjne.

Bez prowizji. 80 proc. zabezpieczenia

Gwarancje de minimis to forma pomocy dla przedsiębiorców, którzy potrzebują pieniędzy na bieżące finansowanie, mają zdolność kredytową, ale nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia kredytu, jak również działają zbyt krótko, żeby bank zgodził się udzielić im kredytu.

To najprostsza forma pomocy publicznej dopuszczona prawem Unii Europejskiej, jakiej państwo może udzielić Przedsiębiorstwom bez konieczności uzyskiwania zgody Komisji Europejskiej.

Do tej pory gwarancje udzielane były maksymalnie na 27 miesięcy dla kredytu obrotowego i mogły zabezpieczać do 60 proc. kwoty kredytu.

Teraz – po wprowadzeniu nowych zasad – czas gwarancji zwiększył się do 39 miesięcy, a wysokość zabezpieczenia wzrosła do 80 proc kwoty kredytu.

Jednocześnie zrezygnowano z pobierania prowizji za udzielenie gwarancji, która do tej pory wynosiła 0,5 proc. kwoty gwarancji rocznie.

Te nowe warunki mają obowiązywać do końca tego roku, z opcją przedłużenia.

Do 650 tysięcy złotych z gwarancją

W Nest Banku można otrzymać kredyt z gwarancją nawet do 650 tysięcy złotych. Długi okres spłaty to niska rata, a więc większa elastyczność finansowa firmy. Dodatkowo – można wydłużyć czas spłaty nawet o 6 miesięcy. W razie potrzeby można zawiesić spłatę raty na 3 miesiące, zmienić daty płatności rat albo obniżyć ich wysokość na jakiś czas.

Środki z kredytu z gwarancją można przeznaczyć praktycznie na każdy cel. Lista wyłączeń jest krótka i zawiera:

- refinansowanie wydatków poniesionych przed zawarciem umowy kredytu inwestycyjnego;

- inwestycje kapitałowe;

- zakup instrumentów finansowych;

- zakup wierzytelności;

- zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa;

- spłatę kredytu lub pożyczki udzielonej na finansowanie inwestycji kapitałowych, zakupu instrumentów finansowych, wierzytelności, zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

BizNest Kredyt w Ratach z gwarancją BKG to maksymalnie uproszczone procedury. Bank podkreśla, że przedsiębiorca może uzyskać decyzję kredytową nawet w pięć minut i to bez konieczności wychodzenia z domu lub biura.

Krzysztof Mirończuk

03 07 2020

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.